Radykalna przemiana - SzukajacBoga.pl - Z Bogiem możesz zmienić swoje życie na lepsze!

Radykalna przemiana

Podziel się

Jesteśmy świadkami procesu przygotowywania kazania przez Jezusa. Ten wątek został ciekawie zobrazowany. Jezus wprowadza Mateusza w swoją misję, mówiąc mu, że chodzi nie o bunt czy rewoltę, ale o radykalną przemianę życia. Nauczyciel podkreśla też, że nie szuka biernych uczniów. Zwraca uwagę na tych, którzy czynią pokój, leczą, odbudowują, są pokorni, pragną sprawiedliwości.  Oczekuje bycia 'solą ziemi'. W trakcie tych przygotowań wyjaśnia niektóre wątki, które możemy odnaleźć dziś w Ewangelii wg św. Mateusza, w rozdziałach 5-7.

Obserwujemy też znawców i badaczy Prawa, którzy dążą do skrupulatnego przestrzegania Prawa. Wyliczają zarzuty pod adresem Jezusa, całkowicie pomijając przemianę, jaką wnosi On swoją obecnością, wszędzie tam, gdzie się pojawi. Ten wątek rozwija się i będzie prowadził do konfrontacji. Czy w Twoim życiu są sfery, które potrzebują uwagi Jezusa?

Mimo że uczniowie kochają Nauczyciela, widać między nimi nieporozumienia, a zmęczenie i zdenerwowanie nie pomagają we współpracy. Jezus zwraca uwagę na to, że współpraca pomiędzy ludźmi, którzy mają tak różne od siebie doświadczenia życiowe jest i będzie naznaczona trudnościami. 

Chrystus wprowadza radykalną przemianę życia - "Nie szukam biernych uczniów" - jak rozumiesz te zdania dla Twojego życia?

Czy potrafisz współpracować z ludźmi, którzy znacząco się od Ciebie różną? 

Które z błogosławieństw jest Ci najbliższe? Z którym najciężej Ci się utożsamić? Które z nich najtrudniej Ci zrozumieć?

Odniesienia biblijne związane z odcinkiem

Kazanie na górze

<a href="https://www.bible.com/pl/bible/2095/MAT.5.SNP">Ewangelia Mateusza 5-7</a>

Następnie wszedł na górę, po czym przywołał do siebie tych, których On sam chciał, a oni przyszli do Niego. I powołał dwunastu, których też nazwał apostołami. Wybrał ich po to, by Mu towarzyszyli, by móc ich posyłać do głoszenia dobrej nowiny oraz by ich obdarzyć władzą wypędzania demonów. Powołał ich zatem dwunastu: Szymona, któremu nadał przydomek Piotr, Jakuba, syna Zebedeusza, i jego brata Jana — tym nadał przydomek Boanerges, co znaczy Synowie Gromu — Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Halfeusza, Tadeusza, Szymona Zelotę i Judasza Iskariota, który Go potem wydał.

Ewangelia Marka 3,13-19

Oto narodziło się Dziecko! Syn został nam dany! Władza spocznie na Jego ramieniu! Nazwą Go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju!

Księga Izajasza 9,5

Następne